A3 Sportback TFSI e
Nejprodávanější
Jsou to už dva roky, co jsme zkoušeli plug-in hybrid Audi A3 e-tron. Aktuálně přišel na trh facelift, který se liší především kosmeticky.
foto: Hybrid.cz
Facelift plug-in hybridu Audi A3 e-tron pro rok 2017 se nese v duchu malých stylistických úprav. Jsou patrné zejména na předních a zadních světlech i přední masce.
Novinkou je také Audi Virtual Cockpit, kdy jsou tradiční analogové budíky přístrojové desky nahrazeny 12,3" TFT displejem. V případě Audi A3 e-tron 2017 je výsledkem opravdu intenzivní pocit zahlcení informacemi.
Displej je plný digitálních budíků, čísel a ukazatelů, což bude bezesporu dělat dobře zejména technologickým hračičkům a lidem, kteří se při jízdě autem potřebují cítit jako v kokpitu vesmírné lodi.
Těm ostatním může přemíra informací připadat přeci jen trochu příliš. Přidává však na celkově ještě sportovnějším pocitu z auta, stejně jako např. stropní prolis.
Co nám ovšem u nové A3 do zásuvky chybělo, to byl dotykový displej u navigace/infotainmentu. Dnes už jej považujeme za samozřejmost. Poněkud nás trápilo také neohrabané ovládání sedadel a jejich tuhost, která byla cítit po každé delší cestě.
Kde naopak Audi A3 e-tron exceluje, to je odhlučnění kabiny, a to jak od hluku motoru, tak aerodynamického hluku. Potěšil nás i příjemně padnoucí malý volant a taková maličkost jako je automatická parkovací brzda.
Po jízdní stránce autu není co vytknout, pocitově vynikající zrychlení 0-100 km/h zvládá pořád za 7,6 sekundy a prvních asi 30 km umí jet čistě na elektřinu. Při jízdě na elektřinu je zrychlení 0-60 km/h podle technických specifikací 4,9 sekundy!
Sportovnímu vyladění auta odpovídá i tvrdší podvozek, který si ale s hmotností 1615 kg bez problémů poradí. Dobrému pocitu z jízdy pomáhá i zavěšení kol McPherson na přední nápravě a čtyř prvkové zavěšení s nezávislým odpružením na zadní.
Na hybridním pohonu se nic nezměnilo. Základem pohonného systému zůstává přeplňovaný čtyřválec 1,4l TFSI (110 kW) doplněný o elektromotor o výkonu 75 kW. To vše doplňuje šestistupňová převodovka S tronic.
Celkový max. výkon ústrojí je 150 kW (204 koní). Čistě na elektřinu je max. rychlost omezena zhruba 130 km/h, ale vyzkoušeli jsme, že to jde i trochu přes. Na elektřinu ujede auto reálně mezi 30-35 km normální jízdou, s trochou snahy zvládne i 40 km. Max. rychlost je omezena 222 km/h.
Dlouhodobá průměrná spotřeba námi testovaného vozu se pohybovala na 6,0 l/100 km. Při plném nabití a následném 200km výletu vykazovalo auto spotřebu 5,2 l/100 km.
Po vybití hlavní kapacity baterie a trochu agresivnější jízdě ale průměrná spotřeba snadno stoupá k 7 l/100 km a není problém se dostat až na 8 l/100 km. Stejně jako u kteréhokoliv jiného plug-in hybridu nakonec průměrná spotřeba nejvíc závisí na pravidelnosti dobíjení.
Objem zavazadlového prostoru je 280 litrů, objem nádrže 40 litrů, kapacita li-ion baterie 8,8 kWh. Tedy vše při starém. Reálně se dojezd auta pohybuje kolem mezi 600 km a 700 km na jedno naplnění nádrže a 3-5 plných dobití, v závislosti na stylu jízdy.
Audi A3 e-tron ale není o spotřebě, jako třeba Prius. Tohle auto je "výkonový" plug-in hybrid, který chytře využívá výhod elektrického pohonu ku svému prospěchu, aniž by dělal jakékoliv kompromisy na straně výkonu nebo jinak řidiče omezoval.
Cena auta začíná na 999 900 Kč, a v segmentu plug-in hybridů a elektromobilů tedy nijak nevybočuje. Je prostě konzervativní, stejně jako auto samotné. Ale na to jsme u koncernu Volkswagen zvyklí a neznamená to, že je to tak špatně.