⚡ Co je to nabíjení elektromobilů pomocí OCPP?
Stále více dobíjecích stanic se chlubí tím, že splňují požadavky OCPP. Co ale tato 4 písmena znamenají a co je na nich pro vás skvělého? Vše se brzy dozvíte.
Co je OCPP?
OCPP je zkratka pro Open Charge Point Protocol. V podstatě se jedná o otevřenou specifikaci pro nabíjecí stanice pro elektromobily, která jim umožňuje komunikovat s centralizovaným systémem řízení.
Je to podobné jako v chytré domácnosti, kde si vypínače světel, klimatizace a dokonce i garážová vrata vyměňují zprávy s vaším telefonem, takže vše lze ovládat z jednoho místa.
Jak OCPP funguje?
Představme si, že máte několik nabíjecích stanic pro elektromobily od různých výrobců a některé z nich (nebo dokonce všechny) nepodporují OCPP.
V takovém případě nemůžete nabíjecí místa ovládat současně, protože "mluví" různými jazyky. Jste také vázáni na jednoho výrobce hardwaru a poskytovatele softwaru. Využití lákavých nabídek jiných výrobců není možné.
A nyní vítejte ve světě OCPP, kde všechna vaše nabíjecí místa pracují v rámci jednoho otevřeného standardu. Tento "jazyk" s otevřeným zdrojovým kódem vám dává plnou svobodu. Umožňuje komunikaci nabíječky, backendu a systému správy bez ohledu na dodavatele a výrobce.
Díky tomu máte kontrolu nad cenami, začátkem/koncem nabíjení a dalšími věcmi, na kterých při nabíjení elektromobilu záleží.
To vše na jednom ovládacím panelu!
Poznámka: Přestože se všechna data neustále posílají tam a zpět v rámci jedné sítě, jsou dobře chráněna šifrováním. Vývojáři OCPP s každou novou verzí úroveň zabezpečení vylepšují. Proto nikdo kromě vás nebude mít přístup k informacím o nabíjení elektromobilů OCPP.
Může jakýkoli hardware OCPP pracovat s jakýmkoli softwarem OCPP?
Nebo jinými slovy, mohou spolu komunikovat všechna zařízení a sítě s "OCPP tagem"? Stručná odpověď zní ano.
Je však třeba vzít v úvahu jednu věc, a to když do hry vstupuje verze OCPP.
Faktem je, že můžete nastavit spojení mezi libovolným hardwarem a softwarem OCPP, pokud systém správy nabíjecí stanice a hardware pro nabíjení elektromobilů podporují stejnou verzi OCPP.
Například naše nabíječky go-e jsou kompatibilní s OCPP 1.6 (nejběžnější). Proto dokonale fungují v síti, kde všechny ostatní nabíječky podporují tuto verzi.
OCPP není něco, co byste mohli přidat k nabíjecí stanici. Proto je nezbytné před nákupem nabíječky zkontrolovat, zda je kompatibilní s OCPP.
Různé verze OCPP: Stručný přehled
OCPP je na trhu již nějakou dobu. Úplně první verze - OCPP 1.5 - vydaná v roce 2012 byla výrazně vylepšena, protože standardizační orgán - Open Charge Alliance (OCA) - si uvědomil potřeby uživatelů.
Celkově nyní najdete 4 hlavní verze protokolu OCPP, z nichž nejnovější je OCPP 2.0.1. Zde si můžete prohlédnout rozdíly mezi všemi protokoly, které kdy byly vydány organizací Open Charger Alliance.
Co byste měli vědět o protokolu OCPP 1.6 JSON - nejběžnější verzi
Přestože se technologický pokrok nikdy nezastaví a novější verze OCPP spatřily světlo světa již před několika lety, protokol Open Charge Point Protocol 1.6 zůstává nejběžnější.
Proto jej společnost go-e implementovala do svých nabíjecích stanic.
JSON OCPP 1.6 nabízí tři speciální funkce:
- Vyrovnávání zátěže
- Centrální inteligentní nabíjení
- Lokální inteligentní nabíjení
No a kromě toho všeho verze 1.6 usnadňuje a zpřehledňuje nabíjení jak pro řidiče elektromobilů, tak pro majitele nabíjecích stanic. Stručně řečeno, zřízením sítě nabíječek pomocí OCPP 1.6 nemůžete udělat chybu.
Má pro vás nástěnný box s OCPP význam?
Přemýšlíte, zda OCPP skutečně potřebujete? Zde jsou skupiny osob, které mohou mít z používání nabíjecí stanice s podporou OCPP prospěch.
Nabíjecí stanice s OCPP pro soukromé uživatele
Pokud si plánujete pořídit jednu nebo dvě nabíjecí stanice pro elektromobily, není OCPP při jejich výběru zásadním požadavkem. I když plánujete sdílet wallbox například se sousedy, nemusíte myslet na technickou stránku řízení nabíjení.
Existuje však několik výjimek:
- OCPP je vyžadováno místními předpisy
V některých případech jste povinni připojit svou nabíjecí stanici pro elektromobily ke službě OCPP provozované místní energetickou společností. Například v roce 2019 Velká Británie zavedla pro nové nabíjecí stanice povinné standardy inteligentního nabíjení (OCPP nebo jiné komunikační protokoly).
- Podpora OCPP je podmínkou pro některé dotace
Například v Rakousku bylo počátkem roku 2022 možné požádat o dotaci ve výši 900 eur, pokud si v bytovém domě nainstalujete inteligentní wallbox podporující OCPP.
Nabíjecí stanice s OCPP pro podnikatele
Zcela jiná situace nastane, když vlastníte flotilu nabíjecích stanic a máte více lidí, kteří je chtějí využívat.
To je případ, kdy se OCPP stává klíčovým. Tento protokol s otevřeným zdrojovým kódem vám jako provozovateli dobíjecích míst (CPO) umožní:
- monitorovat svou flotilu nabíjecích stanic
- řídit procesy nabíjení (např. aktivovat vyrovnávání zátěže)
- spravovat identifikaci zákazníků
- zpracovávat vyúčtování.
Kromě toho můžete používat nabíjecí stanice od různých výrobců a poskytovatelů softwaru a všechny je ovládat v rámci jednoho systému.
Není to úžasné?
Jediným požadavkem je, aby všechny podporovaly stejnou verzi OCPP. Je to tak jednoduché.
Výhody OCPP
Většina věcí v životě má svá pro a proti. OCPP toto "pravidlo" porušuje a přináší vám výhru z každého úhlu pohledu.
Začněme hlavní výhodou - OCPP umožňuje nabíjecím stanicím komunikovat se systémy řízení od různých dodavatelů. Pokud víte, kolik dodavatelů s kolika různými platebními plány existuje, jistě tuto možnost oceníte.
Ale to není všechno.
Doporučujeme vám zvážit i další vynikající výhody! Tady jsou:
- Flexibilita
Jen si to představte: váš dodavatel softwaru se náhle složí a už vám nebude nabízet služby, které potřebujete. Co budete dělat potom? Odpověď je jednoduchá, pokud jsou vaše dobíjecí stanice v souladu s OCPP - změníte poskytovatele a během několika dní najdete nového. - Možnost volby
Trh nabízí spoustu možností hardwaru a softwaru. Čím větší máte volnost, tím větší je pravděpodobnost, že najdete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. - Finanční jistota
Někdy se stává, že provozovatelé sítí z ničeho nic zvýší své ceny. Není to však konspirační teorie, takže to nedělají všichni dohromady. S OCPP, pokud jeden síťový operátor zvýší ceny, můžete v mžiku přejít k jinému.
Souhrn
Závěrem lze říci, že OCPP zavádí společný jazyk, který zajišťuje, že nabíječ, backend a systém řízení si mohou vyměňovat data a spolupracovat. Je důležité, aby všechny strany podporovaly stejnou verzi OCPP.
Protokol Open Charge Point Protocol usnadňuje zřízení flotily nabíjecích stanic a jejich současné řízení.
Navíc není problém změnit poskytovatele sítě. Z protokolu OCPP mohou těžit i soukromí řidiči elektromobilů, protože v některých případech je nezbytnou podmínkou pro získání dotací na dobíjecí stanice.