Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

⚡Co je to Load Shifting zátěže a jak funguje?

Nabíjení elektromobilu z pohodlí domova zní úžasně. Ale je tu něco, co byste o tom měli vědět. Nárůst počtu domácích dobíjení elektromobilů představuje obrovskou zátěž pro energetickou síť. Trh s elektromobily není jedinou věcí, která v těchto dnech vytváří tlak na naši energetickou soustavu - významnou roli hrají i nepříznivé povětrnostní podmínky. A s postupem času to bude jen větší výzva.

Každopádně je nyní energetická síť pod velkým tlakem. A tento tlak roste. Když je poptávka příliš vysoká, může se systém dostat do bodu zlomu a vyústit ve výpadky elektřiny. Jinými slovy, světla ve vašem domě mohou v určitém okamžiku začít blikat nebo jednoduše zhasnout.

No, co se dá dělat, říkáte si možná.

Žádné obavy, řešení se již našlo. Říká se mu přesun zátěže. Už jste o něm slyšeli? Pokud doma nabíjíte své vozidlo nebo vaše firma nabízí nabíjení elektromobilů svým zákazníkům a zaměstnancům, tento pojem musíte znát.

Co je to Load Shifting?

Smyslem přesouvání zátěže je přizpůsobení vzorce spotřeby energie. Místo abyste spotřebovávali energii ve špičce, kdy se všichni ostatní také snaží dodávat energii, přesunete svou spotřebu na dobu mimo špičku, kdy je poptávka nejnižší. V tomto případě se "zatížením" rozumí množství elektřiny, které se v daném okamžiku spotřebovává, a přesouvání zátěže spočívá v odložení tohoto zatížení, aby se zabránilo přetížení a zachovala se stabilní energetická síť.

load_shifting_58379dd5d5

 

Počkejte na to nejlepší. Nemusíte se vzdát žádné ze svých potřeb elektřiny, pouze změníte načasování. Je to tak jednoduché.

Tím pomůžete vyrovnat energetickou síť a zabráníte přetížení ve špičkách. Přesun zátěže nejenže pomáhá vyrovnávat energetickou soustavu, ale také ji činí odolnější vůči neočekávaným událostem, jako jsou přírodní katastrofy, extrémní povětrnostní podmínky a poruchy zařízení.

Přesun zátěže vs. úspory ve špičce

Přesouvání zátěže je často zaměňováno s úsporami elektřiny ve špičkách. Oba pojmy se však liší jako křída a sýr. Přesun zátěže při nabíjení elektromobilu znamená přesunutí nabíjení mimo špičku.

Naproti tomu při úsporách energie ve špičce jde o snížení spotřeby energie ve špičce, aby se spotřeba energie vyrovnala.

 

peak_shaving_decea8c00a

 

Výhody nabíjení s posunem zátěže

Přesouvání zátěže. Co z toho plyne pro vás?

Firmy i soukromé osoby mohou pomocí strategií přesouvání zátěže ušetřit pěkný peníz. Společnosti mohou například přesunout své energeticky náročné provozy, jako je výroba, produkce a systémy HVAC (Heating, Ventilation and Air Conditioning systems), na hodiny mimo špičku, kdy jsou sazby za energii nižší. Víme, že to nezní realisticky, ale o některé kouzelné triky se podělíme později. Podobně mohou domácnosti přesunout svou spotřebu energie tím, že budou spotřebiče, jako jsou pračky, myčky a sušičky, provozovat mimo špičku.

Jaké jsou však výhody?

  • Úspora peněz: Přesunutím energeticky náročných úkonů na dobu mimo špičku, kdy jsou sazby za energii nižší, mohou společnosti i jednotliví spotřebitelé, jako jste vy, ušetřit na účtech za energii nemalé peníze.
  • Udržování světel: Přesun zátěže a vyrovnávání zátěže mohou pomoci snížit špičkovou poptávku po elektrické síti, a tím ji učinit stabilnější a spolehlivější. To znamená, že nedochází k výpadkům proudu a večer neproblikávají světla.
  • Pomoc životnímu prostředí: Pomocí strategií přesouvání a řízení zátěže můžeme snížit potřebu výroby energie z fosilních paliv, což pomáhá v boji proti změně klimatu a vytváří udržitelnější energetickou budoucnost.

Jak funguje přesun nákladu?

Chcete přesunout spotřebu energie bez použití dalších zařízení? K tomu je třeba, abyste spotřebiče, které spotřebovávají elektřinu, používali v noci. A i když teoreticky můžete spustit pračku ve dvě hodiny ráno (což není řešení, které byste preferovali, my víme), velké továrny nemohou provádět svůj provoz, zatímco jejich zaměstnanci doma klidně spí.

Byly tedy nalezeny jiné strategie hospodaření s energií, které rozumným způsobem snižují zatížení elektrické sítě.

1. Přesun zátěže pomocí bateriových systémů

Díky potřebnému vybavení mohou firmy v noci shromažďovat energii a ukládat ji do baterií. Je zřejmé, že využití této energie během dne nezpůsobí žádné potíže rozvodné síti. Někdo by nyní mohl tuto baterii považovat za výdaj. Ve skutečnosti se však jedná spíše o investici. Společnost bude finančně profitovat ze spotřeby levnější elektřiny v době mimo špičku.

Ale co pro soukromé spotřebitele? No, než se vrhnete na nákup podobného systému do své domácnosti, mějte na paměti, že se jedná o nákladnou počáteční investici, která se ne vždy vyplatí. Navíc kapacita úložiště je ve srovnání s baterií elektromobilu většinou nízká. Udělejte tedy krok zpět, zvažte své možnosti a rozhodněte se, zda se vám tato investice vyplatí.

2. Plánování spotřeby energie na dobu mimo špičku

Tuto strategii většinou využívají soukromí spotřebitelé.

Přechod na noční směny za účelem úspory energie se může jevit jako účinný způsob, jak podniky mohou přesunout své zatížení, ale může vést k vyšším nákladům, které převáží nad úsporami energie. Navíc je sporná pohodlnost celého procesu, protože může způsobit logistické potíže a personální problémy.

Na druhou stranu je přesun zátěže schůdnější variantou pro individuální spotřebitele. Nabíjení elektromobilu doma v hodinách s nízkou poptávkou po elektřině může mít pozitivní dopad na životní prostředí i na váš účet za energii.

Jak to vlastně můžete udělat?

No, mimo špičku jsou zpravidla noční hodiny. Za nabíjení elektromobilu v tuto denní dobu obvykle zaplatíte méně. Teoreticky tedy můžete jít do garáže kolem půlnoci, začít nabíjet auto a nastavit si budík na telefonu na dobu kolem páté hodiny ranní - tehdy je třeba nabíjení ukončit. V tuto dobu se začínají probouzet ostatní lidé a zapínají své varné konvice, kotle a počítače - poptávka po elektřině začíná stoupat.

Jistě si říkáte: "Musí přece existovat jednodušší způsob!". A máte naprostou pravdu. Chytrý wallbox, jako je go-e Charger, vám může umožnit přesun zátěže, aniž byste museli obětovat své sladké sny. Nabíječka go-e Charger vám umožní naplánovat nabíjení na noční hodiny v aplikaci go-e a jít spát v libovolnou dobu - nabíjení se automaticky spustí a ukončí v určený čas.

Pokročilé přesouvání zátěže pomocí nabíječky go-e Charger

Věříme v sílu domácího nabíjení, ale záleží nám také na životním prostředí.

Proto jsme do našich nabíječek go-e Chargers integrovali flexibilní energetické tarify. Zobrazuje se váš dodavatel energie v aplikaci go-e? To znamená, že nabíječka go-e Charger může sledovat křivku poptávky po elektřině a nabíjet vaše vozidlo v období, kdy je poptávka nejnižší.

Pokud nastavíte limit ceny za kWh v režimu "Eco Mode", znamená to, že nabíječka začne nabíjet vaše elektrické vozidlo, jakmile cena elektřiny klesne pod vámi nastavenou hranici.

V nastavení "Planned Charge" (Plánované nabíjení) můžete zadat počet kWh a čas, kdy má vaše elektrické vozidlo dokončit nabíjení, aniž byste nastavovali cenový limit. Nabíječka go-e Charger automaticky vybírá nejlevnější hodiny nabíjení podle vašeho tarifu elektřiny, dokud není v nastaveném čase dosaženo zadaného počtu kWh.

 

Poznámka: Pokud váš dodavatel energie ještě nenabízí flexibilní tarify, nezoufejte. Náš systém neustále aktualizujeme, takže nás kontaktujte a sdělte nám, kdo je vaším poskytovatelem. Budeme pracovat na tom, aby se k nám připojil a vy jste mohli začít využívat výhod nabíjení mimo špičku.

 

Jak to všechno souvisí s přesunem zátěže?

Nejlevnější hodiny jsou standardně hodiny s nejnižší poptávkou. To znamená, že díky flexibilním tarifům elektřiny se při nabíjení svého elektromobilu vyhnete nadměrnému zatížení elektrické sítě.

Úspora peněz s nabíječkou go-e

Jako majitel elektromobilu s nabíječkou go-e Charger můžete snadno využívat finanční výhody flexibilních energetických tarifů. Ceny energie se mohou lišit v závislosti na tom, kdy ji využíváte a kdo je vaším dodavatelem elektřiny. Někdy se cena za kWh může mezi dnem a nocí měnit až o 10 až 20 centů. Jak se říká, hlídejte si drobné a dolary se o vás postarají samy.

Stručně řečeno, zde je to, co potřebujete vědět o přesunu zátěže:

  • Přesunem zátěže se rozumí úprava spotřeby energie tak, aby k ní docházelo spíše mimo špičku než ve špičce.
  • Cílem přesunu zátěže je stabilizovat energetickou síť a zvýšit její odolnost.
  • Svou zátěž elektrickou energií můžete přesunout tak, že si naplánujete nabíjení svého elektromobilu.
  • Přesunutím spotřeby energie do hodin mimo špičku můžete využít nižších sazeb a vyhnout se nákladným poplatkům ve špičce.
  • Nabíječka go-e Charger dokáže monitorovat vaši poptávku po elektřině a nabíjet v nejlevnějších hodinách, kdy je poptávka nejnižší.